KARAR


Türkiye'ye gelen kaçak Çin çayı yüzünden, zor durumda kalan Rizeliler, bir mektup yazarak, Çin devletine savaş ilan etmişler. Mektubu alan Çinli yöneticiler uzun uzun araştırmışlar, ama "Rize" diye bir devleti hiç duymadıkları gibi, haritada da böyle bir devleti bulamamışlar.
Daha sonra Çinlinin biri, Türkiye'de Rize diye bir yerin varlığını öğrenmiş ve bunu yönetime bildirmiş. Rizenin bir devlet olmadığını ve küçük bir vilayet olduğunu öğrenen Çin yöneticileri, kasıklarını tuta tuta gülmeye başlamışlar. Kahkaha atan yötecilerden biri demiş ki:
- Yahu bu Rizeliler çok komik insanlar. Bunlar bizimle dalga geçiyorlar herhalde. Biz de gırgır olsun diye savaş ilanlarını kabul edelim.
Sonra da "Savaş ilanınızı kabul ettik." diye Rize belediyesine bir mektup göndermişler. Çin'den gelen mektubu okuyan Rize belediye meclisi üyeleri, toplantı üstüne toplantı yapmaya başlamışlar. Bu durum üç gün devam edince, Rizeli gençlerden biri daha fazla dayanamamış ve içeri girerek meclis üyelerine bağırmaya başlamış:
- Çinlilere savaş ilan ettik, savaş ilanımızı kabul ettiler. Daha ne bekliyorsunuz, saldıralım gitsin. Yoksa Çinlilerden mi korkuyorsunuz?
Bunun üzerine genci sükûnete davet eden belediye başkanı demiş ki:
- Sen ne diyorsun uşağım? Biraz sakin ol. Ne korkması? Biz bu kadar Çinliyi nereye gömeceğiz? Onu karar vermeye çalışıyoruz!..

Hiç yorum yok:


POPÜLER YAYINLAR


DOST SİTELER

Gitmek istediğiniz sitenin logosuna tıklayınız.EMEĞE SAYGI

Bu site için harcadığım emeği saygı duymak istiyorsanız, bu sitede verilen bilgileri kendi sitelerinizde kullanırken
adresini kaynak gösteriniz.

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı