GERÇEK İNEK


Temel ile Dursun Almanya'ya gitmeye karar vermişler ama, ceplerinde paraları yokmuş. İneklerin uçakla Almanya'ya bedava gittiğini öğrenen Temel ile Dursun, bir inek kostümü bulup içine girmişler. Temel öne, Dursun da arkaya geçmiş ve iki kafadar inek taklidi yapa yapa gümrüğe gelmişler. Uyanık gümrük memuru, inek kostümünü görünce önüne bir tomar saman getirerek şöyle demiş:
- Eğer sen gerçek ineksen, bu samanı yersin!..
Ön taraftaki Temel samanı mecburen yemek için uğraşmış ama, nerdeyse kusacakmış. Gümrük memuru uzaklaşır uzaklaşmaz, önündeki samanı sağa sola dağıtarak yemiş gibi yapmış. Gümrük memuru biraz sonra bir kova su getirerek şöyle demiş:
- Eğer sen gerçek ineksen, bu suyu içersin!..
Ön taraftaki Temel, suyu mecburen içebildiği kadar içmiş, gümrük memuru uzaklaşınca kovayı yere dökerek boşaltmış. Gümrük memuru, bu sefer bir tutam taze ot getirmiş. İçtiği su yüzünden iyice şişen ve bir lokma bir şey yiyemez hale gelen Temel, önündeki taze otu yiyormuş gibi yapmış. Gümrük memuru uzaklaşınca da önündeki bir tutam otu cebine sokup saklayan Temel, kara kara düşünüp kendini sorgulamaya başlamış:
- Ula bu salak Dursun'un aklına uyup, inek kılığına girdik. İyi mi yaptık, kötü mü yaptık? Bilmiyorum ama, dur bakalım başımıza daha neler gelecek?
Biraz sonra Temel başlamış gülmeye, hem de katıla katıla gülüyormuş. Merak eden Dursun sormuş:
- Ula Temel neden gülüyorsun?
Temel, arkada olan Dursun'a kahkahalar atarak cevap vermiş:
- Ula Dursun, şimdi ayvayı yedik!..
Dursun'un merakı daha da artmış:
- Ne oldu da?
Temel, kahkahalar atmaya devam ederek Dursun'un sorusunu yanıtlamış:
- Ula Dursun, görmüyor musun? Gümrük memuru, bizim gerçek inek olup olmadığımızı anlamak için, bir tane boğa getiriyor da!..

Hiç yorum yok:

Burda yorum yazacaksan, edip ol edebinle yaz,
Bir korkak gibi gizlenme, adınla soyadınla yaz.

Zeki Çalar


POPÜLER YAYINLAR


DOST SİTELER

Gitmek istediğiniz sitenin logosuna tıklayınız.EMEĞE SAYGI

Bu site için harcadığım emeği saygı duymak istiyorsanız, bu sitede verilen bilgileri kendi sitelerinizde kullanırken
adresini kaynak gösteriniz.

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı