KURTARMA


Bir minare inşaatında iskele çökünce, insaat ustası yukarıda mahsur kalmış. Ustayı kurtarmaya çalışanlar, uzun bir merdiven bulamamışlar. Yeniden iskeleyi kurmak da çok zaman alacak gibi gözüküyormuş. Minare ustası yukarıda saatlerdir aç susuz beklemekten yorgun düşmüş ve pek dayanacak hâli de kalmamış. Oradan geçmekte olan Temel, aşağıda bekleşen kalabalığı görünce, olanları merak edip yanaşmış ve durumu öğrenince büyük bir kararlılık ve ciddiyetle hemen uzun bir halat getirmelerini istemiş. Ardından temin edilen halatın ucuna bir ağırlık bağlayan Temel, kuvvetlice sallayarak ustanın olduğu yere kadar fırlatmayı başarmış. Çevredekiler ise bir halat ile tepede mahsur kalan ustayı nasıl kurtaracak diye Temel'i meraklı bakışlarla izliyorlarmış. Usta, halatı yakaladıktan sonra Temel kendinden emin bir şekilde aşağıdan bağırmış:
- Usta, halatı sıkıca tut, sakın ha bırakma!
Çaresiz yardım bekleyen minare ustası nasıl kurtulacağını henüz anlayamamış, ama yine de doğan bu kurtulma ümidiyle halata sıkıca yapışmış ve aşağıya bağırmış:
- Tamam, sıkıca tuttum!
Ardından Temel, halatı olanca kuvvetiyle çekmiş, zavallı minare ustası da aşağı düşüp oracıkta parçalanıp ölüvermiş. Olayın dehşetini gören halk, hemen Temel'e çıkışmış:
- Ula Temel, ne yaptın, adamcağızı pisi pisine öldürdün?
Olanlara herkesten çok daha fazla şaşıran Temel ise kafasını kaşıyarak hemen şu savunmayı yapmış:
- Uy, ula daha geçen gün aynı yöntemle kuyuya düşen bir adamı kurtarmıştık da, vallahi burnu bile kanamamıştı!..

Hiç yorum yok:


POPÜLER YAYINLAR


DOST SİTELER

Gitmek istediğiniz sitenin logosuna tıklayınız.EMEĞE SAYGI

Bu site için harcadığım emeği saygı duymak istiyorsanız, bu sitede verilen bilgileri kendi sitelerinizde kullanırken
adresini kaynak gösteriniz.

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı