MASUM ŞEYTAN


Şeytan, bir gün büyük bahçeli koskoca bir malikaneye girmiş, merdivenleri çıkmış, boynunda ip olan bir kuzu görmüş. Şeytan ipi çıkarmadan sadece biraz gevşetmiş. Kuzu malikenenin önünde bulunan aynada kendini görüp şaşırınca; bir hamle yapıp aynayı kırmış. Gürültüye duyup gelen evin hizmetçisi kuzuya söylenmiş:
- Eyvah, sen ne yaptın? Ben şimdi burayı nasıl temizliyeceğim? Evin beyi bunu duyunca kesin beni kovar!..
Hizmetçi kuzuya bir tekme atmış. Kuzu merdivenlerden düşünce, ip yetmemiş ve kuzunun boynunu kesip onu öldürmüş. Gürültüyü duyan, evin uşağı gelmiş; neler olduğunu sormuş. Kadın anlatınca, çok kızan uşak bağırmaya başlamış:
- Bunu nasıl yaparsın? Bey şimdi ikimizi de kovacak!.. O kuzu onun için çok değerliydi!..
O hırsla kadını hafifce itmiş. Kadın dengesini kaybedince, merdivenlerden düşmüş, boynu kırılmış ve ölmüş. Biraz sonra eve gelen evin hanımı, olanları öğrenince; sinirlenmiş. Tam uşağı dövmek için uşağa yaklaşırken, uşak diz çöküp yalvarmış:
- Hanımefendi, lütfen beni bağışlayın ve beni kovmayın!..
Uşağın üstüne hızla gelen evin hanımı, ona çarpıp dengesini kaybedince; merdivenlerden yuvarlanmış ve ölmüş. Evin beyi olanları öğrenince, belindeki silahı çekip uşağı vurmuş, sonra kendi kendine söylenmiş:
- Eyvah!.. Ben ne yaptım? Bir kuzu, bir aynanın kırılması ve sevmediğim karım için elimi kana bulamaya, katil olmaya değer miydi?
Çok üzülen evin beyi silahı kafasına dayamış ve bir kurşun da kendine sıkmış. Bütün bu olanları bir kenardan sırıtarak izleyen şeytan, kendini savunmuş:
- Ben hiçbir şey yapmadım ki, sadece kuzunun boynundaki ipi gevşettim; o kadar.

1 yorum:

La Tahzen dedi ki...

Teşekkürler
http://islamguzelahlaktir.blogspot.com/


POPÜLER YAYINLAR


DOST SİTELER

Gitmek istediğiniz sitenin logosuna tıklayınız.EMEĞE SAYGI

Bu site için harcadığım emeği saygı duymak istiyorsanız, bu sitede verilen bilgileri kendi sitelerinizde kullanırken
adresini kaynak gösteriniz.

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı