SİYASİ SUÇLU


Olay 12 Eylül öncesi Türkiye'sinde geçiyor. Bekar bir mühendisin bir papağanı varmış. Bir gün papağanı evde yalnız bırakıp işe giden mühendis, işten eve döndüğünde, balkon camlarının kırık olduğunu görmüş ve papağana sormuş:
- Sen mi kırdın?
- Ben kırmadım.
- Kim kırdı?
- Bilmiyorum.
Bir camcı çağırıp, balkon camlarını taktıran mühendis, ertesi gün işten döndüğünde, balkon camlarının yine kırık olduğunu görünce; yine papağana sormuş:
- Sen mi yaptın?
- Ben yapmadım.
- Kim yaptı?
- Bilmiyorum.
Mühendis yine camcı çağırmak zorunda kalmış ve kırılan camların yerine yeni camlar taktırmış, kendi kendine,"Ulan bizim camları biri kırıyor, ama acaba kim kırıyor?" diye düşünmüş. Ertesi gün, işe gider gibi evden ayrılan mühendis, yolun karşı tarafına geçip evi gözetlemeye başlamış. Öğleye doğru sağcı bir grup, sloganlar atarak evin önünden geçiyormuş. Papağan da balkona çıkıp bağırmış:
- Kahrolsun faşizim!..
Sağcı grup da taş atarak tepkisini dile getirmiş ve balkon camlarının yarısı kırılmış. Mühendis olanları görünce şaşırmış ve kendi kendine "Vay adi, şerefsiz papağan!.." demiş ve yine de evi gözetlemeye devam etmiş. Akşama doğru solcu bir grup sloganlar atarak geçiyormuş. Papağan da balkona çıkıp bağırmış:
- Koministler Moskova'ya!..
Solcu grup da tepkisini dile getirince, sağlam kalan camlar da kırılmış. Mühendis öfkeyle girmiş eve ve papağanı bir güzel dövdükten sonra camcı çağırıp, camları yeniden taktırmış.
Hırsını alamayan mühendis, ertesi gün işe giderken de papağanı tavuk kümesine hapsetmiş. Tavuklar papağanı kümeste görünce; başlamışlar gülmeye, gülerken de birbirlerine soruyorlarmış:
- Bu salak ne arıyor burada?
Papağan, tavukların kendisiyle alay etmesine sinirlenerek bağırmış:
- Ne gülüyorsunuz ulan!.. Ben sizin gibi adi suçtan yatmıyorum burada!.. Ben siyasi suçluyum!..

Hiç yorum yok:

Burda yorum yazacaksan, edip ol edebinle yaz,
Bir korkak gibi gizlenme, adınla soyadınla yaz.

Zeki Çalar


POPÜLER YAYINLAR


DOST SİTELER

Gitmek istediğiniz sitenin logosuna tıklayınız.EMEĞE SAYGI

Bu site için harcadığım emeği saygı duymak istiyorsanız, bu sitede verilen bilgileri kendi sitelerinizde kullanırken
adresini kaynak gösteriniz.

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı