GARAJ


New York'ta bir bankanın önünde duran son model RollsRoyce otomobilden inen adam, hızlı adımlarla bankaya girmiş ve önüne çıkan ilk görevliye seslenmiş:
- Efendim, bireysel kredi için başvuruda bulunmak istiyorum.
- Hay hay efendim, sizi müşteri temsilcisine götüreyim.
Müşteri temsilcisine gitmişler, adam demiş ki:
- Hanımefendi, çok acele bir iş için Avrupaya gitmek zorundayım. Bu nedenle bir hafta vadeli beş bin dolarlık bir krediye ihtiyacım var.
Müsteri temsilcisi, adam hakkında kısa bir araştırma yaptıktan sonra konuşmuş:
- Ticari ve mali sicilinizi inceledik. Bu krediyi almanız için bir engeliniz yok. Fakat bir konuyu belirtmeliyiz. Bizim bankamızla daha önce hic çalışmamışsınız. Banka olarak sizi resmen tanımıyoruz. Bu nedenle, söz konusu krediyi verebilmemiz icin karşılığında sizden bir teminat almak zorundayiz efendim.
Adam cebinden RollsRoyce'un anahtarını çıkarmış ve bankanın müşteri temsilcisi hanımefendiye uzatmış:
- Çok acelem var hanımefendi, uçağa yetişmem lazım. Kapıdaki arabamı teminat olarak alabilirsiniz.
Kredi işlemleri cok hızlı bir biçimde tamamlanmış. Banka görevlileri Rolls Royce otomobili bankanın garajına cekmişler, adama da beş bin dolar krediyi hemen vermişler.
Kişisel merakını gidermek için bir hafta boyunca özel bir arastırma yapan bayan müsteri temsilcisi, bankalarının bu yeni müşterisinin cok büyük bir işadamı ve cok büyük bir servet sahibi oldugunu öğrenmiş.
Bir hafta sonra yeniden gelen adam, borcunun anaparası beş bin dolarla, bir haftalık faizi dokuz bucuk doları ödemiş. Bankanın teminat olarak el koyduğu arabanın anahtarını adama iade eden bayan müşteri temsilcisi, bir türlü yenemediği merakının dürtüsüyle sormuş:
- Sizin, cok büyük bir işadamı ve cok büyük bir servetin sahibi oldugunuzu öğrendim. Yalnızca kişisel merakımdan soruyorum. Lütfen söyler misiniz; sizin icin çok küçük bir miktar olan beş bin dolarlık krediye neden ihtiyaç duydunuz?
Adam hafifce gülümseyerek cevap vermiş:
- Siz de bana lütfen söyler misiniz; böyle lüks bir otomobili, New York'ta hangi kapalı garaja, bir hafta boyunca dokuzbucuk dolara bırakabilirsiniz?

Hiç yorum yok:


POPÜLER YAYINLAR


DOST SİTELER

Gitmek istediğiniz sitenin logosuna tıklayınız.EMEĞE SAYGI

Bu site için harcadığım emeği saygı duymak istiyorsanız, bu sitede verilen bilgileri kendi sitelerinizde kullanırken
adresini kaynak gösteriniz.

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı