GÖSTERİN


Bir Avrupa kentinde, Uluslararası Din Adamları toplantısı yapılıyormuş. Bu toplantıda bir Katolik papaz, bir Müslüman imam ve bir Yahudi haham dost olmuslar. Öğle yemeği molasında sandviçlerini alıp, birlikte kaldıkları otelin yakınındaki bir parkta bulunan göl kıyısına gitmişler. Üç din adamı buldukları bir kayıkla gölde dolaşmaya ve sandviçlerini yemeye baslamışlar. Gölün ortasına geldikleri sırada haham özür dileyerek demiş ki:
- Çok affedersiniz, Tel Avive acele bir telefon etmem gerek, hemen dönerim!
Haham sözünü bitirir bitirmez, eteklerini toplamış ve gölün üzerinde zıplaya zıplaya yürüyerek kıyıya çıkıp otele gitmis. Gerçekten de kısa bir süre sonra otelden çıkan haham, gölün üstünde zıplıya zıplıya yürüyerek gelmiş ve kayığa binmiş. Bizim imam bu ise çok şaşırmış ve kendi kendine demiş ki:
- Allah Allah, adamdaki iman gücüne bak yahu!..
Bir süre sonra papaz izin istemiş:
- Çok affedersiniz, ilacımı otelde unutmuşum, hemen alıp dönerim!
Papaz da sözünü bitirir bitirmez, eteklerini toplamış ve gölün üzerinde zıplaya zıplaya yürüyerek kıyıya çıkıp otele girmiş. Birkaç dakika sonra otelden çıkan papaz, gölün üstünde zıplıya zıplıya gelip tekrar kayığa binmiş. Olan bitene bizim imam çok duygulanmış ve kendi kendine demiş ki:
- Mutlaka benim de yapmam gerek, yoksa Müslümanlığa gölge düşürürüm!
Biraz düşünen imam, kendine göre bir bahane bulmuş ve haham ile papazdan izin istemiş:
- Çok affedersiniz, tespihimi otelde unutmuşum, gidip alayım bari!
Sözünü bitirir bitirmez, uzun bir besmele çektikten sonra kendini göle atan imam, suda çırpınmaya başlamış. Papaz ile haham boğulmak üzere olan imamı kayığa çekerek kurtarmışlar. İmam bu işe çok şaşırmış ve kendi kendine demiş ki:
- Yüce Allahım, bu kefereleri suyun üstünde yürüttün, beni dibe batırdın, olmaz böyle sey!.. Yüzümü ak çıkar ya Rabbim!..
İmam duasını bitirir bitirmez, uzun bir besmele çekmiş ve kendini yine göle atmış. Papaz ile haham, boğulmak üzere olan imamı tekrar kayığa çekip kurtarmışlar. Haham papaza demiş ki:
- Peder bey, lütfen imam efendiye taşların yerini gösterin, yoksa adamcağız kendini helâk edecek!..

Hiç yorum yok:


POPÜLER YAYINLAR


DOST SİTELER

Gitmek istediğiniz sitenin logosuna tıklayınız.EMEĞE SAYGI

Bu site için harcadığım emeği saygı duymak istiyorsanız, bu sitede verilen bilgileri kendi sitelerinizde kullanırken
adresini kaynak gösteriniz.

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı